Zimowa opowieść – lampy podłogowe nie tylko do salonu
2018-12-03

Spis treści:
Oświetlenie pełni w domu szczególną funkcję. Zwłaszcza w XXI wieku. Sam aspekt praktyczny już dawno przestał być jego jedynym atutem. Prawidłowo rozmieszczone lampy podłogowe są prawdziwą ozdobą nie tylko salonu, ale również całego domu. Jeśli zastanawiasz się jak optymalnie wykorzystać ich potencjał, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.
Lampy podłogowe w salonie, czyli estetyzacja codzienności
Pokój dzienny to miejsce w którym po całym dniu walki z przeciwnościami losu (albo świata) mamy ochotę usiąść w wygodnym fotelu, z dobrą książką w jednej ręce i kubkiem gorącej czekolady w drugiej. Wypocząć, oczyścić głowę i poddać się kojącemu rytmowi lektury. Nie jest to jednak możliwe bez odpowiedniego oświetlenia. Idealna lampa powinna być tak ustawiona, aby blask z niej padający nie męczył wzroku, zaś promień światła musi idealnie obejmować obiekt na którym skupiamy wzrok. Niezależnie od tego czy jest to gazeta, krzyżówka czy właśnie książka. W salonie minimalistów świetnie sprawdzi się lampa podłogowa jak Lilith marki LaForma , jak również LED It be Zuiver w kolorze naturalnego drewna. Industrialne przestrzenie zyskają na spójności, gdy dobierzemy lampy, które wpisują się w surową, pofabryczną aurę, na przykład lampa podłogowa Kapeli lub Brighton Mat It’s About RoMi . Wielbiciele oryginalnego designu z pewnością zdecydują się na niebieską lampę podłogową Versa LaForma, zaś bookloversi docenią połączenie biblioteczki ze stylową lampą o wdzięcznej nazwie Cambridge. Tak wyposażony salon będzie prawdziwą oazą intelektualnego odpoczynku. Zadowoli osoby, których stoliki uginają się od opowieści czekających na odkrycie. Do dzieła (dosłownie)!
Stratedzy snu - oświetlenie w sypialni
Współczesne sypialnie stają się nie tylko miejscem do spania, ale również centrum dowodzenia, z którego wsparci na wygodnych poduszkach, w sypialnianym uniformie, zwanym piżamą, niczym wytrawni stratedzy planujemy ruchy na kolejny dzień: sporządzamy listy sprawunków, zakupów, zadań do wykonania i tym podobnych. Dlatego nieodzowne stają się lampy, które nie tylko wpiszą się w estetykę panującą w pokoju, ale również będą przydatnym akcesorium. Skandynawską prostotę sypialni podkreśli lampa podłogowa Llewop LaForma. Elegancki biały abażur połączony z drewnem sprawdzi się tutaj idealnie. Do nowoczesnej sypialni pasuje lampa Arc White Zuiver. To delikatny, a jednocześnie stylowy dodatek, który sprawdzi się w przestronnych pokojach. Wire Tripod Kare Design to propozycja dla sypialni urządzonych w awangardowym stylu. Niebieski kolor klosza będzie świetnie współgrał z fuksją lub żółcią. W połączeniu z nowoczesnymi meblami stworzy barwną mieszankę. Wyrazisty akcent kolorystyczny może również posłużyć jako element przełamujący zbyt zachowawczą i nijaką przestrzeń pokoju. Jeśli zadbamy o kilka detali w podobnym kolorze, w postaci poduszek czy kapy, możemy diametralnie odmienić wygląd pokoju.
Lampy podłogowe w przedpokoju, czyli przedsmak całości
Korytarz to zapowiedź tego, co czeka nas w środku mieszkania - aranżacyjny przedsmak. Warto urządzić go w taki sposób, by godnie reprezentował estetykę panującą w reszcie pomieszczeń. Co powinno znaleźć się w przedpokoju? Wszystko zależy od jego wielkości. Większy metraż powinniśmy wyposażyć w wieszak na kurtki, duże lustro, w którym będziemy mogli przejrzeć się przed samym wyjściem z domu, półki lub szafka na buty. Warto też zadbać o odpowiednie oświetlenie. Oprócz kinkietów i lamp wiszących powinny się tu znaleźć również lampy podłogowe. Wąskie, o dyskretnym świetle, takie jak na przykład lampa podłogowa Dikan LaForma czy wielokolorowa Aubal będą bardziej ozdobą, niż praktycznym oświetleniem. Lampa Rif Dutchbone lub Highland Zuiver wprowadzą stylowy klimat.
Świat(łość) z perspektywy podłogi
Niewątpliwą zaletą oświetlenia podłogowego jest jego mobilność. Z łatwością możemy przenosić je z miejsca na miejsce. Jest to szczególnie istotne gdy lubimy aranżacyjne zmiany. Oryginalne lampy w każdej konfiguracji staną się nie tylko estetycznym, ale również praktycznym elementem dekoracji.
Jak widać oświetlenie podłogowe ma wiele zastosowań. Dlatego rozmieszczenie lamp w naszym domu nie musi ograniczać się tylko do salonu czy sypialni. Znakomicie odnajdą się również w pokoju dziecięcym, przedpokoju czy biurze. Jeśli planujemy zakup, warto pamiętać, by lampa pasowała kompozycyjnie do stylu w jakim jest utrzymane mieszkanie. Oferta oświetlenia podłogowego jest na tyle szeroka, że bez trudu dopasujemy je do każdego wystroju i każdej fantazji. Czy warto w nie inwestować? Z pewnością - mogą zmienić oblicze każdego pomieszczenia w którym się znajdą. Szczególnie zimą, gdy za oknem szybko zapada zmrok, oświetlenie staje się jednym z najistotniejszych elementów mieszkania.