Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Nowoczesne stoły w tradycyjnym wydaniu – jak przystroić świąteczny stół? Co powinno się na nim znaleźć?

2018-12-14
Nowoczesne stoły w tradycyjnym wydaniu – jak przystroić świąteczny stół? Co powinno się na nim znaleźć?
Spis treści:W święta odkrywamy możliwości naszej domowej przestrzeni na nowo. Salon z pachnącą lasem choinką nabiera odświętnego charakteru, pokoje rozświetlone lampkami i dekoracjami zyskują magiczną aurę, zaś jadalnia staje się kulinarnym centrum limitowanych podniebnych rozkoszy. Oprócz pieczołowicie przygotowanych wykwintności,  liczy się również oprawa stołu. Jak zadbać o jego odświętny charakter?

Stoły nowoczesne kontra święta

Dekorowanie domu na święta to jedna z najprzyjemniejszych przedświątecznych powinności. Przy dźwiękach kolęd budzą się w nas kumulowane przez cały rok pokłady kreatywności. Wszak to jedyny czas w roku, kiedy słowa przepych i przesada tracą swoją pejoratywna wymowę. Chcemy by wszystko wokół nas przypominało nam o zbliżającym się okresie radosnej celebracji. Zaś w imię artyzmu – wszystkie chwyty dozwolone. Elegancja mroźnej bieli czy ociekające złotem ozdoby wiele mówią o gustach właścicieli mieszkań. W tym szaleństwie dekorowania nie możemy zapomnieć o aranżacji świątecznego stołu, który nabiera priorytetowego znaczenia. To przy nim zgromadzi się cała rodzina. Suto zastawiony i pięknie przystrojony – idealne połączenie. Jak zadbać o estetyczna stronę przedsięwzięcia? Jak sprawić by nowoczesne stoły  stały się pochwałą tradycyjnych świąt?

Stoły – stonowana konsekwencja lub…

Wielbiciele powściągliwych form, których mieszkania utrzymane są w neutralnej kolorystyce, a meble zdradzają słabość do nowoczesnego designu, postawią na biało-srebrne dodatki, miejscami przełamane szlachetnym, barwnym akcentem w postaci granatu czy pudrowego różu. Stół w tego typu przestrzeniach odgrywa rolę nie tylko praktyczną, ale również estetyczną. Wykonany z drewna, najlepiej rozkładany, aby mógł bez problemu pomieścić wszystkich uczestników wigilijnej wieczerzy, jak na przykład stół rozkładany Ghost  czy LaForma stół Vivy, nabierze nowego wyrazu, gdy poddamy go świątecznej metamorfozie. Należy pamiętać, by jego dekoracja była dopasowana do stylistyki panującej we wnętrzu. Delikatne ozdoby, podkreślające piękno drewna będą mile widziane. Biały, koronkowy obrus, elegancka porcelanowa zastawa lub drewniane talerze HK Living, serwetki udekorowane gałązkami świerku przewiązane wstążką dekoracyjną – to tylko część niezbędnego wyposażenia świątecznego stołu. Stroik na który składa się szklany klosz z włożoną do środka girlandą świetlną LED  przystrojony szyszkami bądź figurka Sacks LaForma owinięta lampkami w kształcie gałązki wierzby  będą świetnie wpisywały się w estetykę mieszkania. Ciekawą alternatywą dla świetlnych iluminacji będzie świecznik Nordic Stars, który postawiony na środku, będzie stanowił nastrojowy dodatek. Przy tak udekorowanym stole biesiada będzie czystą przyjemnością.

… granice wyznaczane przez wyobraźnię

Gdy jedni dbają o to, aby świąteczne dekoracje podkreślały estetykę mieszkania, bez wprowadzania stylistycznego zamętu, inni pragną totalnego przeobrażenia. Intensywne kolory, różnorodność, bogactwo – dzięki tym składnikom, mieszkanie zyskuje na przytulności. Stoły, na przykład rozkładany Eurapa  lub LaForma Woody  ze złotym obrusem, którego końce przewiążemy wstążką zakończoną pomalowanymi na złoto szyszkami będzie świetnie komponował się ze świecznikiem Slamp  marki Laforma. Środek stołu ozdobiony mieniącymi się bombkami z artystycznie udrapowaną organzą będzie stanowił piękną dekorację. Alternatywą dla barokowych ozdób będzie utrzymana w czerwono-złotej stylistyce oprawa wigilijnego stołu. Wówczas niech środek stołu ozdobią zielone gałązki świerku, pomiędzy które wstawimy świeczniki LaForma Buster. Aby świąteczny nastrój nas nie opuścił, na stole możemy umieścić figurkę krasnala świątecznego.

Tak smakują święta

Niezależnie od stylu jaki panuje w naszym domu, nasz wigilijny stół zawsze będzie się dobrze prezentował ozdobiony zielonymi gałązkami świerku lub jodły. Inną uniwersalną dekoracją stołu będą lampki LED. Można je położyć wzdłuż stołu lub potraktować jako świetlisty dodatek do stroika. W każdym przypadku będzie gustowną i elegancką ozdobą. Gdy już nowoczesny stół jest gotowy do przyjęcia gości, możemy zająć się nowoczesnymi krzesłami. Przytwierdzone do oparcia na dekoracyjnych wstążkach gwiazdy lub kokardy dopełnią aranżacyjną całość.

O czym warto pamiętać? Dekoracje, którymi możemy wzbogacić stół, dają duże pole do popisu, jednak nie możemy tracić z oczu jego głównej funkcji – każdy z gości musi mieć swobodę poruszania się i manewrowania pomiędzy potrawami. Dlatego ozdoby nie powinny być umieszczane w miejscach, które mogą przeszkadzać biesiadnikom. Goście muszą czuć się komfortowo.

Moment, w którym zasiadamy do wieczerzy wigilijnej to zwieńczenie naszych zmagań. I ostateczny sprawdzian: czy potrawy w które włożyliśmy tyle starań, okażą się smaczne, rozmieszczenie gości prawidłowe, a dekoracje domu docenione? Nie zapominajmy jednak, że wartość świąt mierzona jest rodzinną atmosferą. Gdy opadną już emocje i papiery z prezentów, będziemy mogli ponownie zasiąść do świątecznego stołu i w blasku lampek delektować się rozmową z najbliższymi. Wesołych Świąt!

pixel