Eko design, czyli tam, gdzie (u)rządzi natura
2019-09-18

Bez względu na to, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od tworzenia i zarazem nabywania produktów syntetycznych, najlepiej czujemy się i funkcjonujemy w środowisku naturalnym, wśród materiałów ekologicznych. Euforia związana z akrylem czy polimerem winylowym minęła i jest po prostu passe. Teraz naprawdę doceniamy wartość tego, co zostało stworzone przez samą naturę. Trend ten silnie dostrzegany jest w urządzaniu domowej przestrzeni! Dziś postanowiliśmy więc skupić się na aranżacji wnętrza w stylu eko! Jak urządzić mieszkanie w zgodzie z eko designem? Podpowiadamy!
O eko designie w domowej przestrzeni!
Aby stworzyć w domu ciepłą, przytulną i zarazem swobodną atmosferę, światowi projektanci wnętrz zachęcają do stawiania na eko design. Aranżacje zgodne z silnym, bo globalnym już trendem, stawiają na połączenie naturalnych materiałów, form i tonacji kolorystycznych z nowoczesną technologią przetwarzania.
Styl ekologiczny, określany także mianem eko lub bio, podobnie jak środowisko naturalne, nie lubi zagraconych przestrzeni i stosów zbędnych rzeczy. Wnętrze w dużej mierze przypomina designerski minimalizm. Wszystko, zarówno materiały, jak i kolory, wykorzystane do kreacji elementów przestrzeni, tkanin oraz dekoracji są naturalne. To samo dotyczy innowacyjnej technologii potrzebnej np. do stworzenia nowoczesnych mebli drewnianych– tutaj panuje zasada zero waste, a spełnianie rygorystycznych norm produkcji wkracza na nowy, dotąd nieznany poziom. W mieszkaniu urządzonym w stylu eko design jest więc dużo miejsca i światła.
Cel – naturalne oświetlenie, czyli nowoczesne lampy sufitowe na świeczniku!


Jak już zostało wspomniane, w aranżacji w stylu eko króluje światło – szczególnie to naturalne. Środowisko zarówno fauny, jak i flory nie mogłoby prawidłowo funkcjonować w świecie, w którym panowałaby ciemność. To samo dotyczy nas. Uwielbiamy budzić się, gdy słońce zagląda do środka, czujemy się dobrze podczas bezchmurnych dni, a najlepsze wspomnienia z wakacji łączą się z letnimi, długimi wieczorami.
Nawet jeśli obecność naturalnego światła nie jest mocną stronę naszego mieszkania, możemy to zmienić za pomocą prawidłowo dobranego oświetlenia. W pomieszczeniach zadbajmy o kilka źródeł światła, na przykład lampy sufitowe nowoczesne o ciepłej barwie światła, w delikatnie żółtawym odcieniu. Tu świetnie sprawdzi się również m.in. lampa wisząca Sagano It’s About Romi, lampa wisząca Woody Dutchbone, czy też lampa wisząca Algarve It’s About Romi. Propozycje te nawiązują do naturalnych elementów, uwielbianych przez styl eko. Modele zostały wykonane np. z drewna, bambusa, drewna mango, czy też popularnego… korka. Inspirującym trikiem do rozświetlenia przestrzeni jest także zastosowanie jasnych tonacji kolorystycznych na ścianach i sufitach, a także powierzchni odblaskowych, np. w kuchni.
Wszystko kręci się wokół przestronności!
Światowi projektanci wnętrz apelują, aby z rozwagą wybierać meble, którymi się otaczamy w domowej przestrzeni. Na pierwszy plan wysuwają się nowoczesne meble drewniane, które łączą w sobie cechy funkcjonalne i jednocześnie kompaktowe. Zamiast wysokiej szafy postaw na komodę wykonaną ze specjalnie postarzanego drewna. Wysokie meble ustaw na jasnych ścianach, naprzeciwko okna. Ważna jest też przestronność. Aby, nawet małe pomieszczenia zyskały wizualnie kilka dodatkowych centymetrów, postaw na jasne tonacje kolorystyczne na ścianach i sufitach – tu doskonale odnajdą się subtelne pastele w kolorach ziemi - nie wszystko bowiem kręci się wokół beżu i kości słoniowej.
A skoro o barwach mowa... W eko designie również farba pokrywająca powierzchnie powinna być naturalna. Podstawowym odcieniem dla stworzenia bazy wyjściowej jest biel – tu możesz posłużyć się tonacjami mleka, piany morskiej, czy też wspomnianej już kości słoniowej. W domowej przestrzeni możesz także wykorzystać brązowe i zielone kolory. Wystrzegaj się jasnych odcieni pomarańczu i czerwieni – są zbyt “gorące” dla natury. Jeśli chcesz stworzyć otoczenie przyjemne, naturalne i przytulne, do pokrycia ścian lub podczas wprowadzania elementów dekoracyjnych, wykorzystaj ich rozcieńczone tony w niewielkiej ilości, np. miękką, delikatną żółć, czy też ciepły beż. Aby stworzyć czystą, naturalną aranżację wnętrza, dodaj trochę soczystej zieleni do wykończenia białego lub mlecznego koloru ścian. Ten odcień wspaniale odnajdzie się pod postacią gładkich, pionowych linii, które wyglądem nawiązują do łodyg i liści. Jednocześnie zrezygnuj z linii prostych, wzorów geometrycznych i ostrych kątów. To samo dotyczy intensywnej czerni. Kolor ten, jako czysta forma, nie istnieje w naturze, dlatego też z domowej przestrzeni należy go wyeliminować.
Naturalne materiały – nowoczesne meble drewniane!


Meble w stylu eko designu powinny być wykonane z naturalnych materiałów. W aranżacji jadalni czy kuchni sprawdzą się krzesła nowoczesne z litego drewna lub rattanu. Do zestawu dobierz stół ze szklanym blatem. Zasada ta obowiązuje również w pokoju dziennym. Stolik kawowy ze szklanym blatem optycznie powiększy przestrzeń, a także dopasuje się do naturalnego i zarazem delikatnego minimalizmu. Powracając do kuchni – tam króluje jasny kamień. Detal ten pięknie ozdobi blaty i wyspę kuchenną. Jest to dość luksusowy dodatek, niemniej jednak nadal idealnie dopasowuje się do zasad zgodnych z trendem eko.
Na uwagę zasługują również meble wiklinowe wykonane z cienkich gałązek. Te świetnie odnajdują się w ekologicznym wystroju wnętrz. Jeśli należysz do osób, które lubią się wyróżniać, do salonu wybierz wiklinowy stolik lub fotel bujany. W połączeniu z soczyście zielonymi liśćmi palmy w doniczce, ustawionej w kącie, stworzysz aranżację inspirowaną wnętrzami popularnymi dla meksykańskiej miejscowości Tulum.
Nowoczesne meble drewniane świetnie łączą się z jasnymi tonacjami kolorystycznymi oraz szklanymi detalami. Te fenomenalnie współpracują z tkaninami, wykonanymi z naturalnych materiałów, np. z wełny, satyny, bawełny czy lnu. Zasłony zawieszone w oknach powinny być lekkie i przewiewne, najlepiej tworzące niewielkie zagniecenia na materiale. Naturalny styl, jak ognia wystrzega się falbanek, draperii czy lambrekinów, radzimy więc unikać ich w tego typu aranżacji.
Styl eko uwielbia wygodne sofy, narożniki i wspomniane już krzesła nowoczesne. Oprócz naturalnie surowej powierzchni – doskonale odnajdzie się również wariant matowy, delikatnie polerowany lub szorstka tekstura ekologicznego materiału – warto także zadbać o ich… niskie oparcie. Minimalistyczne, kompaktowe, funkcjonalne meble to ukoronowanie eko design.
Jak udekorować wnętrze w stylu naturalnym?


Najpopularniejszym materiałem dekoracyjnym do aranżacji wnętrz w stylu eko designu jest drewno. Na podłodze doskonale odnajduje się także kamień. W wilgotnych pomieszczeniach np. łazience można zastosować duże płytki ceramiczne. Sama powierzchnia podłogi wykonana z drewna nie musi być polerowana – najlepiej prezentuje się z różnego rodzaju ubytkami czy nierównościami. Tu bowiem obowiązuje prosta zasada: „im naturalniej, tym lepiej”. Ściany możesz pomalować ekologiczną farbą w odcieniach bieli, zieleni lub delikatnego brązu. Inspirującym detalem jest tapeta bambusowa, która będzie doskonale współgrać z wiklinowymi meblami, czy też ręcznie tkanym dywanem. Skoro o dywanach mowa – zwróć uwagę także na ich tonacje kolorystyczne! Podłoga ozdobiona modelem w kolorze ziemi, np. w odcieniu piaskowym, jasnoszarym, zielonym, czy też inspirowanym lnem i pszenicą świetnie dopasuje się do aranżacji eko. Na sofach i fotelach natomiast bardzo dobrze będą wyglądać poduszki w odcieniach oliwkowych lub torfu. W salonie, jadalni czy sypialni możesz postawić wazony ceramiczne, gliniane, kryształowe, szklane lub majolikowe. Powinny być to modele proste, o zaokrąglonych kształtach, bez dodatkowych i zarazem zbędnych detali.
Najważniejszą ozdobą domu czy też mieszkania urządzonego w stylu naturalnym są żywe rośliny. Małe odmiany warto umieścić na parapecie. Duże świetnie prezentują się w doniczkach ceramicznych. Możesz też wybrać winorośl lub wiszący bluszcz - stworzysz z nich oryginalną dekorację ścienną – efekt wow w duchu eko designu gwarantowany!