Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Coś tradycyjnego, coś nowoczesnego, czyli jak stworzyć eklektyczne wnętrze?

2019-08-29
Coś tradycyjnego, coś nowoczesnego, czyli jak stworzyć eklektyczne wnętrze?

Dopasowanie do siebie na pozór niedobranych elementów, w celu osiągnięcia harmonijnej i jednocześnie nietuzinkowej całości to kwintesencja stylu eklektycznego. Połączenie nowoczesności z tradycją cieszy się coraz większą popularnością. Aranżacja wnętrza eklektycznego wymaga jednak kreatywności i wyrobionego zmysłu estetycznego. To doskonała okazja do stworzenia oryginalnej i klimatycznej domowej przestrzeni. Niemniej jednak, podczas aranżacji wnętrza w stylu eklektycznym, należy pamiętać o ważnych zasadach, dzięki którym nie przekroczysz cienkiej granicy pomiędzy chaosem a zamierzonym kontrastem. Jak osiągnąć eklektyczny balans? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule!

 

Wyszukany chaos czy zwyczajny aranżacyjny bałagan? Kontrowersyjny styl eklektyczny

O fenomenie stylu minimalistycznego nie musimy się rozpisywać. Ten doskonale odnalazł się w aranżacji wnętrz, jako odpowiedź na funkcjonalne potrzeby osób żyjących w ciągłym pędzie. Z czasem jednak przybrał on postać tak dla nas opatrzoną, że trudno doszukiwać się w nim pierwiastka oryginalności. Współczesna potrzeba każdego z nas związana z podkreśleniem wyjątkowej osobowości wysunęła się na plan pierwszy. Ukoronowaniem indywidualności okazał się styl eklektyczny, dzięki któremu możliwe jest stworzenie niepowtarzalnej aranżacji wnętrza. Należy jednak pamiętać, że połączenie „czegoś tradycyjnego” z „czymś nowoczesnym” nie wystarczy. Podczas wyboru elementów w stylu eklektycznym, które pojawią się w domowej przestrzeni, warto kierować się ich wysoką jakością wykonania, doskonale współgrającą z charakterem danego przedmiotu.

Kontrowersje, jakie budzi eklektyzm, są związane z tym, że wiele osób postrzega tego typu aranżacje w kategoriach zamierzonego, ale niekoniecznie urokliwego bałaganu. Faktycznie, niekontrolowana swoboda łączenia nowoczesnych detali z tradycyjnym akcesorium, może stworzyć tego typu wrażenie. Styl eklektyczny jest bardzo wymagający. Aby go osiągnąć, nie należy przekroczyć bardzo cienkiej granicy pomiędzy świadomym budowaniem napięć i kontrastów we wnętrzu a dekoracyjną nieudolnością. Podczas łączenia danych elementów w aranżacji przestrzeni warto zachować umiar, byśmy sami nie pogubili się w natłoku kontekstów. Dzięki temu wykreujemy oryginalne wnętrze, które będzie równie ciekawe, co funkcjonalne i wygodne. 

 

Od czego zacząć – czyli jak wprowadzić styl eklektyczny do wnętrza?

Wszystko zaczyna się od wyboru dowolnego koloru. Swoboda łączenia intensywnej tonacji kolorystycznej z paletą barw pastelowych czy też pomieszanie wszystkich odcieni jednego koloru, stwarza ciekawe wrażenia wizualne. Inspirującą odsłoną eklektyzmu są także ponadczasowe, proste barwy, czyli biel i czerń. Uniwersalna paleta kolorów jest idealną bazą dla wyrazistych mebli i dodatków. Oznacza to, że jeśli będziesz chciał zmienić aranżację pokoju dziennego, sypialni, a nawet gabinetu, to zrobisz to w sposób szybki i łatwy. Jak jednak wspominaliśmy, swoboda odzwierciedlająca esencję stylu eklektycznego polega na zachowaniu umiaru. Obowiązuje ona także podczas łączenia kolorów, które będą wypełniały wnętrza. Można więc słusznie zauważyć, że tonacje kolorystyczne mdłe i nijakie nie stworzą oryginalnej atmosfery w domowej przestrzeni. Jaka jest nasza rada dla początkujących dekoratorów? Zacznij od mocnej barwy bazowej, a następnie na jej podstawie dobieraj pozostałe, spokojne tonacje kolorystyczne.

 

Przemyślane dodatki, lampy sufitowe i komody nowoczesne

Umiejętne zestawianie przeciwieństw obowiązuje nie tylko w palecie kolorów, ale także w doborze mebli i oświetlenia. Pomieszanie elementów tradycyjnych, starych z nowoczesnymi, materiałów sztucznych z naturalnymi sprawia, że całość prezentuje się nadzwyczajnie. To doskonałe uchwycenie oryginalnej różnorodności. Postarzane lampy sufitowe  doskonale współgrają z komodami nowoczesnymi. To przemyślany kontrast i zachowany umiar umożliwia osiągnięcie najbardziej spektakularnych efektów w aranżacji eklektycznego wnętrza.
Podczas kreacji przestrzeni bardzo często kierujemy się jednym stylem. Kupując nowoczesną komodę, decydujemy się na nowoczesne krzesła, stoliki kawowe, czy też wygodne narożniki. Kurczowe trzymanie się ściśle określonej estetyki skutecznie zabija kwintesencję eklektyzmu. Nie należy bać się pomieszania różnorodnych konwencji. Obok pamiątek przywiezionych z egzotycznych wakacji, doskonale będą prezentować się stare pamiątki znalezione na ulubionym bazarku, a konsolka przyniesiona ze strychu dziadków, będzie świetnie wyglądać w towarzystwie awangardowego dzieła sztuki. Jak można słusznie spostrzec, styl eklektyczny nawet od początkującego dekoratora wymaga dużej odwagi. Tu przeciwieństwa się przyciągają - porcelana z metalowymi lampami sufitowymi, sztuczna skóra z plecionym dywanem z juty, lekko tandetny korek z nowoczesną komodą wykonaną z pleksi… każdy przemyślany element stwarza harmonię w intrygującej i nietuzinkowej przestrzeni. Wśród polecanych lamp sufitowych znajduje się m.in. lampa wisząca Manz, lampa wisząca Neil, czy też czarna lampa wisząca Zone. Proponowane modele, świetnie współgrają ze specjalnie postarzanymi komodami, np. z komodą Finca 10 szuflad,  czy też komodą Jove.Faktura wysuwa się na pierwszy plan!

Kolory i meble w eklektycznym wnętrzu to nie jedyny aspekt, na który należy zwrócić uwagę. Podkreślamy na każdym kroku - wszelkie elementy muszą być skrupulatnie przemyślane. Wszystko to po to, aby zadbać o wywołanie kontrolowanego, nietuzinkowego chaosu w domowej przestrzeni. W ten oto sposób docieramy do faktur, które w stylu eklektycznym odgrywają szalenie istotną rolę, sprawiając, że całość nabiera charakterystycznej głębi. Uwagę, zarówno początkujących, jak i zaawansowanych dekoratorów powinna przyciągnąć podłoga, przekornie określana mianem „piątej ściany”. Jedną z aktualnie najlepszych i zarazem najbardziej trendy rekomendacji jest podłoga wykonana z naturalnego materiału, czyli drewna. W tym wydaniu możemy na próżno szukać inspiracji nowoczesnych, gładkich i nieskazitelnych. Eklektyzm preferuje drewno, które swoim wyglądem przypomina te z odzysku czy też specjalnie postarzane, posiadające namacalne ślady użytkowania. Pomieszanie różnorodnych odcieni, subtelne pęknięcia i niedoskonałości podłogi sprawiają, że cała przestrzeń staje się unikalna. Styl eklektyczny to jednak połączenie tradycji z nowoczesnością, dlatego też, jeśli chcesz postawić na różnorodne odsłony „piątej ściany”, to do naturalnego drewna, możesz dobrać polerowany, połyskujący beton – detal ten jest świetnym nawiązaniem do aranżacyjnego stylu minimalistycznego. To interesująca gra przeciwieństw, dbająca o zachowanie wyjątkowości wnętrza.

 

Wzorzyste płytki, patchworkowe dodatki – o czym jeszcze warto pamiętać podczas aranżacji wnętrz w stylu eklektycznym?

Obok pomieszania „czegoś nowoczesnego” z „czymś starym”, połączenia różnorodnych tonacji kolorystycznych, zmiksowania intrygujących kierunków, istnieją pewne szybkie triki na stworzenie eklektycznej aranżacji w domowej przestrzeni. Wśród nich wyróżniamy:
  • Wzorzyste płytki – te świetnie wyglądają nie tylko w pokoju kąpielowym i łazience, ale także w kuchni (w przestrzeni pomiędzy blatem a szafkami wiszącymi), czy też w holu, jako wykończenie „piątej ściany”, czyli podłogi – to świetny sposób na wydzielenie stref w małym mieszkaniu;
  • Patchworkowe dodatki – kolorowe poduszki, oryginalne narzuty, koce i pokrowce powinny zostać uszyte z na pozór niepasujących do siebie materiałów i skrawków tkanin. To doskonały trik na wprowadzenie kolorów do mdłej sypialni czy też pokoju dziennego;
  • Meble modułowe – to wyposażenie, które spełni wyjątkowe oczekiwania domowników. Stworzenie jedynych w swoim rodzaju mebli poprzez łączenie modułów wykonanych z różnych materiałów, dostępnych w innych tonacjach kolorystycznych, to gwarancja, że nikt nie będzie posiadał takich samych elementów aranżacyjnych. Świetne uczucie, prawda?
  • Elementy nie do pary – eklektyzmowi nie jest po drodze z gotowymi kompletami. Te są po prostu passe! Takie same lampy sufitowe, cztery krzesła nowoczesne przy stoliku w jadalni, identyczne poduszki na sofie, narożnik kupiony w parze z fotelem? Styl eklektyczny uwielbia wyszukaną różnorodność i to właśnie na niej warto się skupić.
pixel