Banalny wzór, niebanalne rozwiązanie. Designerskie meble, a wzory kwiatowe we wnętrzach
2019-03-19

Spis treści:
„Kwiaty? Na wiosnę? Odkrywcze…” - tak w jednej ze scen filmu „Diabeł ubiera się u Prady”, jedna z głównych bohaterek – Miranda Priestley, charyzmatyczna redaktor naczelna czasopisma modowego, podsumowała cyklicznie powracający trend. Flora we wnętrzach być może również nie zdobyłby aprobaty wymagającej filmowej postaci, ale w naszych domach, odnajduje się znakomicie. Sprawdźmy jak łączyć designerskie meble z wzorami kwiatowymi.
Floral prints
Jak stosować motywy kwiatowe w aranżacji naszych domów i mieszkań? Z roku na rok stajemy się coraz odważniejsi, jeśli chodzi o wzory stosowane we wnętrzach naszych domów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by kwiaty i motywy roślinne pojawiały się dosłownie wszędzie. Płytki, tkaniny, tapety zarówno w ciemnych jak i jasnych barwach, z dużymi jak i małymi roślinnymi motywami, odnajdą się zarówno w sypialni, salonie, jak i łazience czy przedpokoju. Mogą przybrać postać zarówno drobnych elementów takich jak tekstylia, jak i wyposażenia wielkogabarytowego, na przykład nowoczesnych krzeseł z obiciem w kwiaty. Świetnie pasują do pomieszczeń z neutralną kolorystycznie bazą, ale nie jest to konieczność. Mamy naprawdę spore pole do popisu. Wystarczy tylko przemyślana strategia i możemy przejść do działania.
Kwiatowe wzory to też możliwość nadania wnętrzu przytulności i ciepła. Wykorzystując ten motyw na zasłonach, tapetach, poduszkach, w naszym mieszkaniu może zapanować wiosna. Niezależnie od pogody za oknem oraz zmieniających się pór roku.
Jeśli mamy obawy, czy inwestycja w kwiatowe desenie jest dla nas i czy na dłuższą metę nas nie zmęczy, to warto rozpocząć swoją kwiatową przygodę od pojedynczych dekoracji, które nie zdominują przestrzeni, a jedynie ją ożywią. Możemy przebierać spośród barwnych, tekstylnych dodatków, dyskretnych akcesoriów lub stopniowo wprowadzać pojedyncze elementy. Wybór właściwych proporcji zależy od naszego gustu.
Możliwości na zaadaptowanie roślinnych akcentów w domowym zaciszu mamy przynajmniej kilka. Poniżej przedstawimy te, naszym zdaniem, najciekawsze. Pierwszy przystanek? Jak łączyć kwiaty z innymi wzorami!
Wzory dla aranżacyjnych maksymalistów
Motywy kwiatowe nie muszą być jedynym deseniem, który zawładnie naszym domowym wnętrzem. Możemy dać się ponieść stylistycznej fantazji i połączyć wyraziste wzory w obrębie jednej powierzchni. Powierzchni naszego domu. Z pozoru niepasujące do siebie elementy, takie jak kratka czy paski w połączeniu z roślinnym wzorem mogą stworzyć udany mariaż. Pod warunkiem, że będzie się za tym kryła jakaś koncepcja. Stylistyczny freestyle, szczególnie w przypadku wyrazistych akcentów, rzadko kończy się sukcesem. Warto jednak spróbować swoich sił. Dzięki niecodziennym połączeniom, na przykład kwiatowym printom w rozmiarze XXL na sofie, fotelom i krzesłom w paski, a także firanom w kratkę nasze wnętrze nabierze eklektyczno-artystycznej wymowy. I nie jest to w żadnym wypadku rozwiązanie pasujące tylko do ekstrawaganckich pomieszczeń. Liczy się wyczucie i zmysł aranżacyjny.
Jak więc bawić się deseniami, aby nie przesadzić? Mamy dwie opcje. Możemy postawić na neutralną bazę, albo dobierać poszczególne elementy zgodnie z obranym kluczem – na przykład zestawiając materiały i wzory o zbliżonej kolorystyce. Kompozycję spaja wówczas barwa i stylistyka. Dla odważnych pozostaje jeszcze trzeci wariant – mocny kolor bazowy i mieszanka wzorów. W tym przypadku świetnie sprawdzi się nasycona czerwień, granat lub czerń. W połączeniu z nowoczesnymi meblami w salonie, nasze mieszkanie zyska zupełnie inny wymiar. Oczywiście estetyczny.
W każdym chaosie można znaleźć metodę. A już na pewno w takim, który jest efektem drobiazgowych przemyśleń i aranżacyjnego zamysłu. Jeśli jednak ekscentryczne wnętrza nie są dla nas, na tym nie wyczerpuje się potencjał kwiatowych możliwości.
Rozważna i romantyczna… w domu
Często kwiatowe wzory kojarzą nam się z mieszkaniami naszych babć. Fotele obite wzorzystym materiałem, firany w łączkę, kapa w drobne kwiatki oraz wyszywane poduszki. Brzmi znajomo? Nie przekreślajmy jednak roślinnych możliwości. Warto przekonać się do tego wzoru i na nowo go odkryć w swoich czterech ścianach. Nawet jeśli naszemu mieszkaniu daleko do drewnianej chatki, a i folklor niespecjalnie nas pociąga, warto dać mu szansę. Szczególnie, jeśli chcemy wprowadzić do naszego mieszkania nutę romantyzmu – kwiatowe wzory nadadzą się do tego idealnie. Wystarczy kilka znaczących dekoracji, aby pomieszczenie nabrało szczypty kobiecej delikatności. W sypialni urządzonej w bieli komoda z kwiatowymi drzwiczkami (na przykład dzięki rzeźbieniom, okleinie czy technice decoupage), szafa z ażurowym wykończeniem czy toaletka na której postawimy zerwane kwiaty, wprowadzą powiew świeżości. Łóżko, na którym obowiązkowo musi znaleźć się kapa z wyhaftowanymi kwiatami, zaś szafki nocne zdobią lampki z kwiatowymi abażurami o przytłumionym świetle – to idealne warunki do odpoczynku.
W przestrzeni pokoju dziennego warto postawić na poduszki w drobne kwiatki, koce i narzuty. Dzięki temu, mieszkanie zyska na przytulności, unikając jednocześnie dosłowności w stylu shabby chic. Bez trudu we wnętrzu pełnym nowoczesnych mebli drewnianych, za pomocą delikatnych, ale dookreślonych dodatków, stworzymy romantyczny nastrój.
Kwiaty, a nowoczesne wnętrza
Jeśli zastanawiamy się czy do nowoczesnych, loftowych wnętrz pasują kwiatowe wzory, to z całą pewnością możemy udzielić twierdzącej odpowiedzi. Co więcej, w mieszkaniach o potężnym metrażu, możemy pozwolić sobie na większą swobodę, jeśli chodzi o wielkość czy ilość elementów w kwiatowy wzór. Wybierajmy przedmioty na których floral print przedstawiony jest w geometryczny, asymetryczny sposób. Kwiatowe wzory świetnie sprawdzą się jako elementy wyznaczające strefy w mieszkaniu. Dlatego przestrzeń sypialnianą, z dużym łóżkiem, nowoczesną szafką nocną, możemy ozdobić kwiatowym muralem. Tego typu rozwiązania świetnie się sprawdzają w przypadku postindustrialnych przestrzeni. Nad łóżkiem powieśmy lampę wiszącą z papieru, niczym origami i… gotowe.
Pokój dzienny możemy wydzielić za pomocą kanapy w zdecydowanym kolorze, do której dobierzmy stolik z ciemnego drewna z wyraźnie widoczną strukturą słojów. Warto też zainwestować w dywan do salonu, dzięki temu przestrzeń nabierze osobnego charakteru. Do tego dobierzmy lampy sufitowe i kinkiety z abażurami o kwiatowych wzorach.
Oprócz kwiatów w wersji narysowanej, naniesionej na materiał, czy na ścianach, nie pomińmy również tych prawdziwych. Rośliny w doniczkach i wazonach, na przykład glinianych zbliżają nas do natury. Możemy je umieścić wszędzie, gdzie tylko mamy na to ochotę. Na parapecie, kredensie, stoliku kawowym, sekretarzyku, regale czy podłodze. Będą nie tylko ozdobą pokoju, ale również filtrują powietrze, co w dobie alarmów smogowych, szczególnie w dużych miastach, ma niebagatelne znaczenie.
Stworzenie udanej aranżacji wykorzystującej wzory roślinne nie jest trudne. Wymaga jedynie poświęcenia czasu na rozplanowanie poszczególnych elementów i zadbanie o właściwe proporcja, dzięki którym przestrzeń zyska nowoczesnego i niebanalnego wyrazu.