Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Od nowoczesnej szafki nocnej do stylowej komody. Czyli jak urządzić elegancką sypialnię?

2019-04-29
Od nowoczesnej szafki nocnej do stylowej komody. Czyli jak urządzić elegancką sypialnię?
Spis treści:
Urządzanie mieszkania lub domu, szczególnie nowego, jest czystą przyjemnością. Nowe aranżacje mogą uwydatnić zarówno aktualne trendy w wystroju wnętrz, jak i podkreślić nasz indywidualizm. Jeśli jednak zmiana ma wprowadzić nową jakość, konieczne jest holistyczne spojrzenie na pomieszczenie jako integralną całość. W jaki sposób możemy urządzić elegancką sypialnię? Jakie elementy wystroju pasują do pomieszczeń sypialnych?

Lampy sufitowe – oświetlenie ma znaczenie

Odpowiednie oświetlenie to element niezbędny każdego pomieszczenia, a w szczególności sypialni. Gustownie dobrane kształty i materiały pozwalają stworzyć odpowiedni nastrój, który podkreśli zarówno walory użytkowe, jak i estetyczne zgromadzonych sprzętów. O ile więc uznamy, że raison d'être ładnych przedmiotów jest możliwość ich oglądania, lampy sufitowe staną się centralnym punktem całej kompozycji. W przypadku pomieszczeń, których głównym celem jest odpoczynek, podstawowe oświetlenie może być lekko skryte za ciemnym kloszem, który złagodzi nieco ostrość światła i pozwoli na stworzenie aury intymności. Jeśli jednak styl pomieszczenia jest bardziej „radosny”, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać jaśniejsze barwy kloszy.

Lampy podłogowe – doświetlenie w dobrym guście

Przy przygaszonym głównym źródle światła, dużą rolę w zapewnieniu odpowiedniego oświetlenia powinny odgrywać lampy podłogowe. Ustawione w odpowiednich punktach zapewniają swobodę korzystania z pomieszczenia. Szafka nocna, toaletka, stolik, bezpośrednie okolice łóżka – to miejsca docelowe lamp i lampek, pozwalające na wykonanie standardowych czynności, które mają zazwyczaj miejsce w sypialni – czytanie książek w łóżku, a także przygotowywanie się do wieczornego wypadu na miasto. Lampy wiszące wyróżniają się pewną przewagą nad podłogowymi. Mianowicie, poprzez ich umieszczenie na suficie pozwalają równomiernie rozproszyć wydobywające się światło. Jeśli jednak chodzi o doświetlenie konkretnego punktu przestrzeni, lampy podłogowe nie mają sobie równych.

Łóżko – centrum, wokół którego wszystko krąży

Czas przejść do głównego bohatera tego spektaklu. Chodzi mianowicie o łóżka. Według badań ponad ćwierć roku spędzamy śpiąc. Oznacza to, że nie warto oszczędzać na materacach. Mebel musi więc być wygodny, ale także wytrzymały, dzięki czemu będzie nam służył przez długi czas. Ramy łóżka wytwarzane są z różnych materiałów, w kształtach i kolorach, które będziemy mogli dopasować do nawet najśmielszych wymagań. Jeśli jesteśmy tradycjonalistami, a w naszej sypialni dominują jasne kolory, warto rozejrzeć się za meblem z drewna, w kolorze naturalnej sosny, lub też zabarwionym na świetlisty kolor. Takie łóżka, jak zresztą cały wystrój, pasuje do naturalnie oświetlonych sypialni, a więc z dużymi oknami. Jeśli jednak preferujemy meble nowoczesne, dobrym pomysłem może okazać się zakup ramy metalowej w ciemnych lub też po prostu zimnych kolorach. W takim wypadku odpowiedniemu zaaranżowaniu musi poddać się cała okolica łóżka. Zamontowane na ścianach kinkiety, dające co do zasady słabsze światło, będą dawały odpowiednią poświatę uwidaczniającą ogólny zarys zimnego, nowoczesnego designu. Wybór uzależniony jest również od wielkości pomieszczenia, a także od tego, ile osób ma ten mebel pomieścić. Rozsądek podpowiada, że im większy pokój, tym większe łóżko i odwrotnie. Jeśli jednak wystarczy opcja jednoosobowa, nie ma powodów (oprócz naszych osobistych preferencji) do zagracania przestrzeni większym sprzętem. Nawet jeśli pokój by go pomieścił. Równie ważnym co rama wyborem jest materac. Wybór najtańszego, pasującego modelu może skończyć się nieprzespaną nocą, drętwiejącą nogą, a nawet poważniejszą kontuzją. Powinien on więc mieć nie tylko odpowiednie wymiary, ale także grubość i odpowiedni stopień twardości.

Niezbędne w każdej sypialni – nowoczesne szafki nocne

Przygotowanie do snu to czynność mocno zrytualizowana. Rzadko kiedy jesteśmy tak zmęczeni, aby zamknąć oczy zaraz po przyłożeniu głowy do poduszki. Popularną czynnością pozwalającą zapełnić czas pomiędzy położeniem się do łóżka a zaśnięciem jest czytanie książek, czy też przeglądanie portali społecznościowych. Tablet czy powieść trzeba gdzieś odłożyć, tak samo lampka gdzieś stać musi. Aby zaspokoić te potrzeby, istnieje tylko jedno rozwiązanie – szafka nocna. Jako element niemal przylegający do łóżka (niekiedy wręcz jego część) musi pozostawać z nim w pełnej harmonii zarówno kiedy chodzi o kolor, materiał, jak i styl. Większość modeli jest zgrabna, dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca, jednakże dzięki półkom lub szufladom pozwalają pomieścić znacznie więcej rzeczy, niż początkowo może się wydawać. Nowoczesne szafki nocne występują w najróżniejszych formach i stylach, dzięki czemu każdy znajdzie model dostosowany do swoich potrzeb zarówno estetycznych, jak i przestrzennych.

 W nowoczesnych sypialniach nowoczesne komody

Tak samo, jak szafki nocne, tak i komody stanowią nieodłączny element każdej sypialni. Czasami, brak miejsca nie pozwala nam na wygospodarowanie wolnej przestrzeni, w której można by umieścić garderobę. Ustawienie w sypialni komody pozwala posegregować swoje rzeczy i uporządkować przestrzeń. Dzięki ogromnej ładowności mebel ten jest doskonałym uzupełnieniem dla szafy. Postawiona pod ścianą, nie zajmuje dużo miejsca, a jednocześnie pozwala sprytnie zaaranżować przestrzeń. Pod oknem, solidnie wykonana nowoczesna komoda  przykryta poduszkami może pełnić funkcję wykuszu do obserwowania ptaków, bądź też przechodniów na ulicy. Mnogość zastosowań sprawia, że komody są jednymi z najbardziej uniwersalnych mebli.

Dywany do salonu – czy tylko?

Dywany kojarzą się nam z wypoczynkiem w pokoju dziennym. Przywodzą na myśl zarazem przytulność i ciężkość. Są to cechy, które idealnie dopełniają się w sypialniach i we wszystkich pomieszczeniach, w których powinniśmy się wyłącznie relaksować. Dywany do salonu to już przestarzałe hasło – nowe produkty, występujące we wszystkich możliwych kolorach, gęstościach oraz kształtach nadają się niemal do każdego pomieszczenia. W towarzystwie odpowiedniego oświetlenia pozwalają stworzyć wspaniałą atmosferę. Idealnie współgrają z parkietem lub posadzką z płytek. Dodatkowo, w mroźny, zimowy poranek uchronią nasze stopy od szoku termicznego! Najlepszym wyborem będą gęste dywany do salonu z długim włosiem w kolorach ziemi. Ciemne barwy działają relaksująco. Jeśli jednak wolimy radosne kolory, nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki dywan umieścić w sypialni.

Wbrew pozorom, meblowanie sypialni nie jest zadaniem prostym. Paradoksalnie, nawet kiedy dokładnie wiemy, czego oczekujemy, trudno nam uzyskać w rzeczywistości satysfakcjonujący nas efekt. Należy przede wszystkim pamiętać o harmonii i zrównoważeniu w doborze stylów, kolorów i materiałów, z jakich meble są konstruowane. Najlepiej unikać kakofonii, chyba że jest ona zamierzona i dokładnie przemyślana. Nie wystarczy więc tylko ustawić na środku łóżka i przystawić do niego szafki nocne. Każdy element musi się ze sobą łączyć i się uzupełniać. Najważniejszą jednak zasadą jest, abyśmy w  sypialni czuli się swobodnie i aby było nam wygodnie.
pixel